LAZER MARKALAMA NEDİR?

Lazer teknolojileri kalıcı markalamalar için çeşitli yöntemler sunmaktadır ve bu şekilde geleneksel yazma ve etiketleme yöntemlerinden daha farklı uygulamalarda kullanılabilmektedir. Lazerler metaller, plastikler, ahşaplar veya seramikler gibi hemen hemen tüm malzemeler üzerinde yüksek kontrastlı ve dayanıklı bir şekilde, herhangi bir malzeme eklenmesine gerek duymadan markalama yapabilir. Çoğu durumda, lazer markalamanın tipik fiziksel etkisi malzeme içinde bir renk değişikliği oluşturur, bu nedenle pürüzlü veya çapaklı bir yüzey değişikliği olmaz.

Kalıcı markalama oluşturmak için kullanılabilecek birçok lazer markalama sistemi bulunmaktadır. Her türden malzemede en iyi sonuçları elde etmek için farklı markalama yöntemleri ve lazer ışın kaynakları (fiber lazerler, CO2 lazerler, UV lazerler) kullanılır. Bu bağlamda, lazer markalama sistemleri otomobil sektörü, makine-takım imalatı vb. sektörlerde kullanıldığı gibi, bunların yanı sıra endüstriyel ürünler ile tüketici ürünlerinin üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Lazer markalama sistemleri kullanılarak  alfanümerik karakterler, grafikler, logolar, barkodlar, karekodlar ve dahası istenilen yüzey üzerine uygulanabilir.

Malzeme ve markalama yönteminden bağımsız olarak, lazer markalama, içerik ve şekil markalama açısından neredeyse sınırsız olanaklar sunar. Esnek, yazılım kontrollü süreç, özgün markalama içeriklerine olanak sağlar. Lazer teknolojisi ilerledikçe, lazer markalamalar git gide artan sayıda profesyonel uygulama için daha hassas ve kullanışlı hale gelmektedir.

Datalogic Laser Marking sistemleri, otomotiv, elektronik, tıbbi cihazlar, paketleme, gıda ve genel olarak yüksek hassasiyetli baskı ihtiyacı olan bütün üretim sektörlerine en üst düzey çözümler sağlamaya odaklanmıştır. 1064 nm 532 ve 355 nm lazer kaynakları içeren FIBER LAZER, SOLID STATE ve CO2 teknolojisine dayalı eksiksiz bir ürün ve çözüm yelpazesi sunar.

AVANTAJLARI NELERDİR?

• Birçok farklı malzeme türlerinin markalanması
• Yüksek hız ve otomasyon
• Kuvvetsiz ve temassız işlem
• Yüksek kalitede keskin görüntüler
• Yüksek tasarım esnekliği
• Düşük maliyet
• Dinamik markalama (mark-on-the-fly)
• Sabit kalitede son derece hassas markalama
• Kalıcı; aşınmaya dayanıklı, ısıl ve asidik dayanıma sahip
• Alfanümerik metin, seri numaralar, logo, grafik, barkodlar ve karekodlar

DPM NEDİR?

Bir etiket veya ambalaj malzemesi kullanmak yerine direk parçanın üzerine uygulanan kodlamaya DPM (Direct Part Marking) Direk Parça Markalama denir. DPM, elektronik imalattan otomotiv montajına kadar endüstriyel parça takibinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Etiket, fiziksel hasara uğrayabilir, kasıtlı yada kasıtsız olarak sökülebilir, silinebilir. Inkjet baskılar, nem ve sıcaklık koşullarından etkilenebildiği gibi kimyasal çözücülere karşı korumasızdır. Ancak Lazer kullanılarak yapılan DPM uygulamalarında kesin kalıcılık sağlanır.

Doğrudan bir işareti okunaksız hale getirmek, hasar vermek, çıkarmak veya başka türlü şekillerde yok etmek önemli bir güç gerektirir. Aşırı kullanım, yeniden işleme veya zor endüstriyel koşullardan geçmesi gereken parçalar için doğrudan parça işaretleri, parçaların yaşam döngüleri boyunca tanımlayıcı bilgilerini kaybetmemelerini sağlar. İşaretleme sembollerini veya metni taşıyan ambalajlar ve etiketler zaman içinde parçalardan ayrılabilir, ancak doğrudan parça markalama bir parçanın imalat ve kullanım sırasında her zaman tanımlanmasını sağlar.