İzlenebilirlik Nedir?

İzlenebilirlik, bir ürün veya hizmetin geriye doğru takip edilebilir olmasıdır.
Fabrikaların, ürün verilerini, üretimden dağıtıma kadar kolayca geriye dönük takibini ve kritik bilgiler arasında bağlatı yapabilmeyi sağlar. Böylece, üretim sorunuyla karşılaşıldığında, ürünün tam kaydı yardımıyla geri dönerek hataya yol açan hammade, yarı mamul, üretim hattı, operator veya kalite sorumlusu gibi bilgilere ulaşılabilir.

Neden Ürünlerimizi İzlemeliyiz?

Üründe bir sorun ile karşılaşıldığında; sevkiyat tarihinden, depo çıkışına, üretildiği makineden, hammadde tedarikçisine kadar tüm süreçlere ulaşılabilmelidir. Aynı zamanda bu sorunun sebebine en kısa sürede ulaşmak önemlidir.

Üretim sorununun kaynağı rota üzerinde her adımda eklenerek oluşan tam kayıt sayesinde kolayca tespit edilir. Örneğin bu sorun hammadde kaynaklıysa, bu hammaddenin kullanıldığı tüm ürünler anında belirlenebilir. Tedarikçiyle ilgili işlemler başlatılabilir. Hatalı olması muhtemel mamuller imha edilebilir. Bunun dışında, makinelerin ısı, basınç gibi parametreleri kaydedilerek operasyonel görünürlük sağlanabilir.

Nasıl İzleyeceğiz?

İşletmelerin faaliyet alanına veya ürün / hizmete bağlı olarak değişik uygulamalar yöntemler kullanılabilir.

Parti numarası, seri numarası, üretim tarihi bilgisi otomatik kimliklendirme için kullanılır. Ürün rotayı izlerken bilgiler okuyucular ile otomatik olarak eklenir. Ürünlerin üzerindeki etiketler barkod, karekod veya RFID seçilebilir. Toplanan veriler fiziksel sunucularda veya bulut sistemlerde saklanır.

Mal kabul aşamasında alınan ham madenin barkodunda, ürün kodu, tedarikçisi, lokasyon ve raf konumu bilgileri saklanır. Yarı mamul oluşturulduğunda reçeteye ait karışım miktarı ve lokasyon bilgisi eklenir. İzlenebilirlik ile tespit edilen hatalı ürünler otomatik olarak fire hattına aktarılır.

Ne Gibi Donanımlara İhtiyacımız Var?

İzlenebilirlik projelerinizde kullanabileceğiniz donanımlar da işletmenizin faaliyet alanına veya ürün / hizmete bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Datalogic izlenebilirlik uygulamaları için A’dan Z’ye tüm eksiksiz tüm donanım çözümlerini sunabilir. Sabit barkod okuyucular, el tipi barkod okuyucular, kamera ile görüntü işlenerek uygulanan izlenebilirlik çözümleri, el terminalleri ve ürünün direk olarak üzerine barkod basabilmeniz için lazer markalama sistemleri gibi.

İşinize en uygun çözümler için bize danışabilirsiniz.